undefined
Scouts NT

Scouts NT Honour Roll for Youth Members

(Under Construction - please email here if you have missing details)

Joey Scout - Promise Challenge Award

Name Group Year
Sam DOYLE  1st Darwin Scout Group 2016 
Oliver THOMPSON 1st Darwin Scout Group 2016
Conner WALKER
Humpty Doo Scout Group
2016
Henry METCALFE 1st Darwin Scout Group 2015
Eleanore PANASEWYCZ 1st Palmerston Scout Group 2015
Patrick SEALS Alawa Scout Group 2015
Daniel HOFFMAN Humpty Doo Scout Group 2014
Patrick STONE Katherine Scout Group 2014
Leyarna WESTLAKE Humpty Doo Scout Group 2014
Cassandra PETTIT Alawa Scout Group 2013
Ethan WARTHOLD Alawa Scout Group 2013
Jacklin DACEY 1st Palmerston Scout Group  2011

 

Cub Scout - Grey Wolf Award

Name Group Year
Paul JONES Alawa Scout Group 2016
Jessica GENTLE Alyangula Scout Group 2015
Mackenzie HARGRAVE 1st Berrimah Scout Group 2015
Shelby HUNT Howard Springs Scout Group 2015
Charlize JAMES
Alyangula Scout Group
2015
Alice RICCARDI 1st Darwin Scout Group 2015
Andre RICCARDI 1st Darwin Scout Group 2015
Amy SHEARER Alice Springs Scout Group 2015
Marcus WHITE Alice Springs Scout Group 2015
Jackson THOMAS Alyangula Scout Group 2015
Daniel CONNELL Alyangula Scout Group 2014
Lachlan CONNELL Alyangula Scout Group 2014
Jacklin DACEY Humpty Doo Scout Group 2014
Nicholas JUST Katherine Scout Group 2014
Jordi KRIKKE Alice Springs Scout Group 2014
Alex MOLONEY Alice Springs Scout Group 2014
Isabella MAIROU 1st Berrimah Scout Group 2014
Ethan MULLEY Katherine Scout Group 2014
Sean O'ROURKE Katherine Scout Group 2014
Elisha PETTIT Alawa Scout Group 2014
Ashlee REID Howard Springs Scout Group 2014
Jackson REID Howard Springs Scout Group 2014
Zoey REID Howard Springs Scout Group 2014
Conner SARNY-SCOTNEY Katherine Scout Group 2014
William WETHERSPOON Alawa Scout Group 2014
Zara BAILEY Howard Springs Scout Group 2013
Thomas KNOTT Alyangula Scout Group 2013
Bradley KRIKKE Alice Springs Scout Group 2013
Imogen MARSHALL Alice Springs Scout Group 2013
Ronin WETHERSPOON Alawa Scout Group 2013
Tinika VAN DE WILDEKAMP Howard Springs Scout Group 2012
Patrick CASSIDY Alice Springs Scout Group 2010
Patrick CORMACK Alice Springs Scout Group 2010
Caleb DURSTON Alice Springs Scout Group 2010
Keegan HORSFIELD Alice Springs Scout Group 2010
Blake PIRIE Alice Springs Scout Group 2010
Jack SHEARER Alice Springs Scout Group 2010
David CROWE Alice Springs Scout Group 2010
Karli HARRIS 1st Darwin Scout Group 2010
Mitchell PEMBERTON Howard Springs Scout Group 2010
Dirk VAN DE WILDEKAMP Howard Springs Scout Group 2010
Daniel BATES Howard Springs Scout Group 2009
Bryce MCCORKELL Howard Springs Scout Group 2009
Seth PURTILL Humpty Doo Scout Group 2009
Greg CRADDOCK Humpty Doo Scout Group 2009
Adele DE BRUYN
Humpty Doo Scout Group
2008
Quinten HALL Alawa Scout Group 2008
Catherine DRIVER Alice Springs Scout Group 2008
Lachlan SMITH Alice Springs Scout Group 2008
Michael BERESFORD 1st Palmerston Scout Group 2008
Michelle SNOWBALL 1st Berrimah Scout Group 2007
Jemma DODT 1st Berrimah Scout Group 2007
Lauren MENZIES 1st Berrimah Scout Group 2007
Jacinta MCGRANE 1st Berrimah Scout Group 2007
Robert KNOWLER 1st Darwin Scout Group 2007
Nathan CAMMISS Sanderson Scout Group 2007
Rebecca SMITH Sanderson Scout Group 2007
Christie-Lee POULSEN Sanderson Scout Group 2007
Hamish DICKSON 1st Palmerston Scout Group 2007
Troy LEES Alice Springs Scout Group 2007
Bethan THOMAS Alice Springs Scout Group 2007
Karissa NOGLER-WELLS Alice Springs Scout Group 2007
James ANSELL Alice Springs Scout Group 2006
Anthony DRIVER Alice Springs Scout Group 2006
Tori LEES Alice Springs Scout Group 2006
Bethan THOMAS Alice Springs Scout Group 2006

 

Scouts - Scout Medallion Award

Name Group Year
Patrick BOND Howard Springs Scout Group 2015
John BREEN Humpty Doo Scout Group 2015
Jack CAMERON Howard Springs Scout Group 2015
Brodie CASBURN Humpty Doo Scout Group 2015
Shiloh DACEY Howard Springs Scout Group 2015
Jacob HALLIWELL Howard Springs Scout Group 2015
Calen MARTIN Humpty Doo Scout Group 2015
Erin PEMBERTON Howard Springs Scout Group 2015
Mitchell REID Howard Springs Scout Group 2015
Dirk VAN DE WILDEKAMP Howard Springs Scout Group 2015
Adele DEBRUYN Humpty Doo Scout Group 2013
Samara DURBRIDGE Humpty Doo Scout Group 2013
Darren PEMBERTON Howard Springs Scout Group 2013
Chantelle COWLEY Howard Springs Scout Group 2013
Lachlan CASBURN Humpty Doo Scout Group 2012
Aaron DEBRUYN Humpty Doo Scout Group 2010
Samual KASPAREK Humpty Doo Scout Group 2010
Grace CRADDOCK Humpty Doo Scout Group 2010
Zac RUBOCK Humpty Doo Scout Group 2009
Max PROFT 1st Darwin Scout Group 2009
Zac RUBOCK Humpty Doo Scout Group 2009
Nick SHEERS Humpty Doo Scout Group 2009
Crystal BRISCOE Humpty Doo Scout Group 2008
Joanne PICKERING Humpty Doo Scout Group 2008

Scouts - Adventurer Award (green cord)
(replaced by Scout Medallion as highest scout award)

Name Group Year
Thomas MARSHALL 1st Darwin Sea Scout Group  2001
Michael BENNETT Alice Springs Scout Group  2000
Tony LUMLEY 1st Darwin Sea Scout Group  2000
Nicole CAMPBELL Humpty Doo Scout Group 2000
Jennifer AHTOY   1998
Daniel FERGUSON   1998
Kristin CAMPBELL   1998
Rebecca SMITH Sanderson Scout Group 1994
John-Paul COWLEY Sanderson Scout Group 1994
Jim FINDLAY Humpty Doo Scout Group 1994
Scott BEVIS   1993
Andrew LUKE   1993
Richard ROHDE   1993
Luke SMITH   1993
Adam HILL   1993
Daniel MAY Sanderson Scout Group 1989

 


Venturer Scout - Queen's Scout Award

Name Group Year
Jamie WALKER 1st Darwin Scout Group  2016
Nicholas WALKER 1st Darwin Scout Group 2016
Darren PEMBERTON Howard Springs Scout Group 2016
Emma BRISCOE Alawa Scout Group 2016
Chantele COWLEY Howard Springs Scout Group 2016
Alicia KRUSKE Alice Springs Scout Group 2015
Lachlan CASBURN Humpty Doo Scout Group 2014
Andrew JENNINGS 1st Darwin/Sanderson Scout Group  2004
Ashley BRIGGS   1998
John-Paul COWLING   1998
Rebecca SMITH   1998
Shawn THOMSEN   1993
David CATTANACH   1993
Stephen EDISON   1993
Benjamin HOFFMAN   1993
Andrew LISTER   1993
Shaun THOMSEN   1992
Jason MOORE Nhulunbuy Scout Group 1989
Paige SCHMIDT Nightcliff Scout Group 1987
David PAULL Nightcliff Scout Group 1987
Peter GEORGIUS Darwin Scout Group 1986
Kelly HILL Nightcliff Scout Group 1986
Allistair BOYS   1986
Peter WALTON   1965
Greg BYRNE Alice Springs Scout Group TBA
Venturer Scout - King's Scout Award (1909 to 1953)
Name Group Year
Bernard KILGARIFF Alice Springs Scout Group TBA
Bob BALDOCK Alice Springs Scout Group TBA

 

Rover Scout - Baden Powell Award

Name  Year 
Travis GRUNDELL 2013
Jessica ROWE 2010
Saffron HODGSON 2001
Fiona KILPATRICK 1991