undefined
Scouts NT

Scouts NT Honour Roll for Adult Members

(Under Construction - please email here if you have missing details)

Honour Role - Service

Life Members - NT Branch

Mr Robert Baldock Mr Joseph McGowan
Mr Frank Turnham - Gone Home Mr Robert Lee OAM (GH)
Mr Ash Dalley OAM - Gone Home Mr John Doidge
Mrs Christine Doidge Ms Bronwyn Johnson
Mr Donald Lockley Mr Christopher Wilkinson
   

 

Silver Kangaroo

for eminent achievement and meritorious service
Christine DOIDGE Chief Commissioner NT Branch 2006
John DOIDGE Branch Commisioner Adult Training NT Branch 2006
       

 

Silver Emu

for sustained and exceptional service
Donald LOCKLEY Group Leader Alawa Scout Group 2012
Bronwyn JOHNSON Branch Commissioner NT Branch 2011
       

 

Silver Koala

for distinguished service
Ross CHAMPION Branch Commissioner Venturers NT Branch 2015
Belinda BRUSTOLIN Group Leader Howard Springs Scout Group 2012
Bronwyn JOHNSON Cub Scout Leader 1st Palmerston Scout Group 2006
Chris DOIDGE Chief Commissioner  NT Branch 2001
John DOIDGE Branch Commissioner for Adult Training and Development NT Branch 2001

 

Silver Wattle

for outstanding service

Brendon BECKLEY 

Cub Leader

1st Palmerston Scout Group

2015

Lesley BULLEMOR 

Group Leader

Nhulunbuy Scout Group

2015

Shane MCCORKELL Chief Commissioner NT Branch 2013
Adam MCLEAN Branch Commissioner Adult Training NT Branch 2013
Jenny ELDRIDGE Scout Leader Alice Springs Scout Group 2012
Stephen ASHLEY Venturer Leader  Alice Springs Scout Group 2012
George KASPAREK Group Leader Humpty Doo Scout Group 2012
Merv NICHOLSON Group Leader Sanderson Scout Group 2012
Ross CHAMPION Branch Commissioner Venturers NT Branch 2012
William ELDRIDGE Scout Leader Alice Springs Scout Group 2012
Chris WILKINSON Group Leader Alice Springs Scout Group 2011
Cindy ELLIS Leader Nhulunbuy Scout Group 2009
Margaret BARBER Scout Leader 1st Berrimah Scout Group 2001
Robert LEE Group Leader 1st Driver Scout Group 2001

 


Meritorious Service Award  
(formerly the Silver Arrowhead)

for excellent service
 Toni DOLKENS   Group Leader Katherine Scout Group 2015
 Julie SPEDDING   Group Leader 1st Berrimah Scout Group 2015
Lance JOHNSON Group Chair 1st Palmerston Scout Group 2013
Elizabeth MORRIS Group Chair 1st Darwin Scout Group 2013
Sarah MENDHAM Branch Commissioner Cubs NT Branch 2012
Rebecca MYERS Venturer Leader Humpty Doo Scout Group 2012
Anthony SPEDDING  Group Leader Berrimah Scout Group 2012
Shane WALKER Cub Leader Berrimah Scout Group 2012
Robert CORMACK Scout Leader Alice Springs Scout Group 2012
Graham GATES Adult Helper Howard Springs Scout Group 2012
Annie BLACK President NT Branch 2012
Anneliese TAIG Leader Alice Springs Scout Group 2012
Kim MCCORKELL Cub Scout Leader Howard Springs Scout Group 2010
Chris WILKINSON Leader Alice Springs Scout Group 2009
Merv NICHOLSON Leader Sanderson Scout Group 2009
Ross CHAMPION Scout Leader 1st Darwin Scout Group 2008
George KASPAREK Scout Leader Humpty Doo Scout Group 2008
Kaye MCSHERRY Treasurer 1st Darwin Scout Group 2008
Faye MCALEENAN Treasurer NT Branch 2008
Adina POOLE Cub Scout Leader 1st Berrimah Scout Group 2006
Kevan TURNBULL Group Leader 1st Palmerston Scout Group 2006
Cindy ELLIS Cub Scout Leader 1st Nhulunbuy Scout Group 2001
Jack MCTAGGART Chairman Curragundi Youth Camp 2001
Ray JONES Scout Leader 1st Berrimah Scout Group 2001
Geoff LOHMEYER Group Leader Katherine Scout Group 2001
Frank TURNHAM LGS Radio Activities NT Branch 2001
Gwyn WILTSHIRE Regional Commissioner NT Branch 2001

 

 

 

Special Service Award
(formerly the Certificate of Merit and Medal of Merit)

for good service
Trudy DACEY Branch Commissioner Joey Scouts NT Branch 2016
Marisa HARGRAVE Group Committee Berrimah Scout Group 2016
Emma MAIROU Group Committee Berrimah Scout Group  2016
Emma COOPER  Assistant Scout Leader Katherine Scout Group 2015
Jayme DAVIS  Scout Leader Katherine Scout Group 2015
David HOLLAND  Scout Leader 1st Darwin Scout Group 2015
Sandra HOLLAND  Joey Leader 1st Darwin Scout Group 2015
Geoffrey KNOTT  Group Leader Alyangula Scout Group 2015
Tanya LAMBERT  Group Support Committee Katherine Scout Group 2015
Jennifer MAURIER  Assistant Scout Leader Sanderson Scout Group 2015
Stephen McWILLIAMS  Group Leader Coomalie Scout Group 2015
Jacqui PAULL   Treasurer Katherine Scout Group 2015
Chris HORTON Group Support Committee Katherine Scout Group 2013
Kym REID Group Support Committee Howard Springs Scout Group 2013
Glenys VAN DE WILDEKAMP Scout Leader Howard Springs Scout Group 2013
Lothar STULL Venturer Scout Leader 1st Darwin Scout Group 2013
Suzanne HORTON Group Support Committee Katherine Scout Group 2013
Julie PEMBERTON Cub Leader Howard Springs Scout Group 2012
Aaron PETTY Scout Leader 1st Darwin Scout Group 2012
Allan MCKEON      
Aaron DOIDGE Scout Leader Alawa Scout Group 2012
Renee DOIDGE Cub Leader Alawa Scout Group 2012
Luke WILCOX Venturer Leader 1st Darwin Scout Group 2012
Natalie WIDDLE Venturer Leader 1st Darwin Scout Group 2012
Pat RAVEN Leader Alice Springs Scout Group 2012
Chris ORAM Leader Howard Springs Scout Group 2012
Faye BROOKE-JONES Leader Nhulunbuy Scout Group 2012
Ursula SAWYER Cub Scout Leader Alice Springs Scout Group 2006
Lynette WILKINSON Joey Scout Leader Alice Springs Scout Group 2006
Trevor DUTCH Group Leader Nhulunbuy Scout Group 2001
Jennifer ELDRIDGE Cub Scout Leader Alice Springs Scout Group 2001
Adina POOLE Cub Scout Leader 1st Berrimah Scout Group 2001
Steve SAWYER Scout Leader Alice Springs Scout Group 2001
Graeme WILCOX Scout Leader 1st Darwin Scout Group 2001
Lesley WlLCOX Branch Commissioner Joey & Cub Scouts NT Branch 2001
Chris WILKINSON Group Leader Alice Springs Scout Group 2001
Joseph MCGOWAN District Leader, Alice Springs NT Branch 1993
Clive SERGEANT Branch Commissioner NT Branch 1993

Lesley DUNCAN
Bar to MofM

Branch Commissioner Youth Program NT Branch 1993
Stuart DUNCAN Branch Commissioner Administration NT Branch 1989
Edward STREET NT Area Commissioner   1989
Lesley DUNCAN Assistant Areas Commissioner Rovers NT 1987

Kurt OLESON 
Bar to MofM

Assistant Scout Leader Katherine Scout Group 1987
John PRICE Venturer Leader Nhunlunbuy Scout Group 1987
Edward KILPATRICK
Bar to MofM
District Commissioner Centralia NT 1987

 

 

Silver Acorn

(Not in use)

Edward KILPATRICK District Commissioner Centralian NT Branch  1993
Donald LOCKLEY Branch Commissioner Training NT Branch 1993
John PURDIE Branch Commissioner Curragundi NT Branch 1993
Richard TRIGWELL Chief Commissioner NT Branch 1993
Robert BALDOCK Group Leader Alice Springs Scout Group 1987